Sanders Cem RD over Chatahospeee Creek
Fair Condition99 years old35 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Tallapoosa |
| Location | 0.2 M E Co RD 571 |
| Carries | Sanders Cem RD |
| Crosses | Chatahospeee Creek |
| Coordinates | 32.97134, -85.59724 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 106.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1927 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000431 |