Cherokee #71 over Terrapin Creek
Fair Condition75 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Cherokee |
| Location | 1.2 Mi N Jct Co RD 19 |
| Carries | Cherokee #71 |
| Crosses | Terrapin Creek |
| Coordinates | 34.12245, -85.67686 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 485.2 ft (147.9 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 1050.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2020) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004097 |