I 10; North Front over Wash
Good Condition86 years old110 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Cochise |
| Location | 12.3 Mi East Jct US 191 |
| Carries | I 10; North Front |
| Crosses | Wash |
| Coordinates | 32.32500, -109.43333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 74.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 110 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06372 |