US 60 over Dry Run
Fair Condition90 years old21,059 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 200 Ft E Of Ky 55 |
| Carries | US 60 |
| Crosses | Dry Run |
| Coordinates | 38.21361, -85.25917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 147.6 ft (45 m) |
| Deck Area | 288 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,059 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00024N |