Ky 2861 over I-64
Fair Condition66 years old1,326 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 1.9 Mi S Of US 60 |
| Carries | Ky 2861 |
| Crosses | I-64 |
| Coordinates | 38.18528, -85.23944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 254.9 ft (77.7 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 792.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,326 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00039N |