Ky 714 over Jeptha Creek
Fair Condition57 years old245 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 0.8 Mi N Of Woodlawn RD |
| Carries | Ky 714 |
| Crosses | Jeptha Creek |
| Coordinates | 38.14861, -85.12111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 163.1 ft (49.7 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 392.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 245 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00045N |