Ky 1408 over Floyds Fork
Fair Condition62 years old1,486 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | At Oldham Cl |
| Carries | Ky 1408 |
| Crosses | Floyds Fork |
| Coordinates | 38.29889, -85.42667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 185.7 ft (56.6 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 532.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,486 (2016) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00049N |