Ky 1922 over Sixmile Creek
Fair Condition64 years old97 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 2.7 Mi S Of Henry Cl |
| Carries | Ky 1922 |
| Crosses | Sixmile Creek |
| Coordinates | 38.32694, -85.00694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 128.9 ft (39.3 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 338.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 97 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00051N |