Ky 1472 over Mink Run
Fair Condition69 years old174 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 1.8 Mi S Of Ky 1779 |
| Carries | Ky 1472 |
| Crosses | Mink Run |
| Coordinates | 38.19528, -85.02472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 118.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 174 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00056N |