La0118 over Kib Creek
Good Condition16 years old1,471 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 12.26 Mi. East Of US 171 |
| Carries | La0118 |
| Crosses | Kib Creek |
| Coordinates | 31.42226, -93.30230 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 406.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,471 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084300000080549 |