Butler Mill RD over Paint Rock River
Fair Condition99 years old272 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Madison |
| Location | 2.2 Mi E Jct Co RD 5 37 |
| Carries | Butler Mill RD |
| Crosses | Paint Rock River |
| Coordinates | 34.57956, -86.30152 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 165.0 ft (50.3 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 216.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1927 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 272 (1990) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000447 |