Access Ramp(svp)62 over Wash X-ing Access Ramp
Good Condition37 years old70 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 14.9 Mi N/ Mcdowell RD |
| Carries | Access Ramp(svp)62 |
| Crosses | Wash X-ing Access Ramp |
| Coordinates | 33.65700, -112.65660 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 44.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2016) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2020 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 07686 |