La0191 over Toledo Bend Reservoir
Fair Condition63 years old684 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | .3 Mi South Of La 392 |
| Carries | La0191 |
| Crosses | Toledo Bend Reservoir |
| Coordinates | 31.19585, -93.57200 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 826.1 ft (251.8 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 2366.9 sq m |
| Main Spans | 19 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 684 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084304320101201 |