La1216 over Lewis Creek
Good Condition29 years old209 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 9.0 Mi East Of US 171 |
| Carries | La1216 |
| Crosses | Lewis Creek |
| Coordinates | 31.61829, -93.50930 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 366 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 209 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084308430109001 |