La0008 over Comrade Creek
Good Condition14 years old5,978 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 6.09 Mi. E Of E Jct. La 4 |
| Carries | La0008 |
| Crosses | Comrade Creek |
| Coordinates | 31.31071, -92.93490 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Area | 478.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,978 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 085800000080607 |