Al-6 over Little Bear Creek
Fair Condition74 years old9,811 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Pickens |
| Location | E City Limits Of Gordo |
| Carries | Al-6 |
| Crosses | Little Bear Creek |
| Coordinates | 33.31490, -87.89840 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 434.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,811 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004289 |