La0463 over Thompson Branch
Good Condition9 years old482 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 7.9 Mi N Of La 10 |
| Carries | La0463 |
| Crosses | Thompson Branch |
| Coordinates | 31.04056, -92.88969 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Area | 153 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 482 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 085800000080675 |