Sub Regional Parkw over Liberty Creek
Good Condition5 years old200 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 0.1 Mi S Of La 468 |
| Carries | Sub Regional Parkw |
| Crosses | Liberty Creek |
| Coordinates | 31.13696, -93.22229 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 780.8 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 085800000085811 |