Us0171 over Castor Bayou
Good Condition51 years old11,450 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 5.4 Mi North Of La 10 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | Castor Bayou |
| Coordinates | 31.10742, -93.27050 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 242.1 ft (73.8 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 959.4 sq m |
| Main Spans | 12 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,450 (2016) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 085800240615801 |