La0008 over Sabine River @ Burr Ferr
Fair Condition89 years old1,229 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 1.5 Mi West Of The West I |
| Carries | La0008 |
| Crosses | Sabine River @ Burr Ferr |
| Coordinates | 31.06411, -93.52344 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 1883.9 ft (574.2 m) |
| Max Span | 250.0 ft (76.2 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 4363.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,229 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 085800290100001 |