La0008 over Little-sandy-creek
Good Condition49 years old2,687 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | .1 Mi East Of La 464 |
| Carries | La0008 |
| Crosses | Little-sandy-creek |
| Coordinates | 31.12246, -93.38340 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 228.0 ft (69.5 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 1000.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,687 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 085800290209461 |