La0010 over Drakes Creek
Good Condition19 years old1,673 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 6.89 Mi. East Of La 467 |
| Carries | La0010 |
| Crosses | Drakes Creek |
| Coordinates | 30.96327, -93.13880 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 294.9 ft (89.9 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 1267.6 sq m |
| Main Spans | 15 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,673 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 085800660205891 |