Md 108 over Middle Patuxent River
Fair Condition41 years old19,870 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 2.02 Miles East Of Md 216 |
| Carries | Md 108 |
| Crosses | Middle Patuxent River |
| Coordinates | 39.22921, -76.91721 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 145.0 ft (44.2 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 636.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,870 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130017010 |