Md 32 Southbound over Middle Patuxent River
Good Condition6 years old29,475 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 1.18 Mile South Of Md144a |
| Carries | Md 32 Southbound |
| Crosses | Middle Patuxent River |
| Coordinates | 39.28807, -76.95833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 117.8 ft (35.9 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 459.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,475 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130022012 |