Is 70 WB over Md 97
Fair Condition53 years old72,612 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 3.17 Miles East Of Md 94 |
| Carries | Is 70 WB |
| Crosses | Md 97 |
| Coordinates | 39.32664, -77.01585 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 289.0 ft (88.1 m) |
| Max Span | 142.1 ft (43.3 m) |
| Deck Width | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Area | 1524.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 72,612 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130030014 |