US 40 over Patapsco Forest Road
Fair Condition90 years old37,530 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.5 Mi W Of Baltimore Co |
| Carries | US 40 |
| Crosses | Patapsco Forest Road |
| Coordinates | 39.29603, -76.78716 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Area | 195.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,530 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 100000130034010 |