Md 175 over Csx Rr
Fair Condition84 years old21,441 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | On Anne Arundel Co Line |
| Carries | Md 175 |
| Crosses | Csx Rr |
| Coordinates | 39.25174, -77.30225 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 193.9 ft (59.1 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 673.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1942 (reconstructed 1976) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,441 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130043010 |