Kolb Road over Drainageway
Fair Condition41 years old7,191 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Pima |
| Location | 0.2 Mi S Of I 10 |
| Carries | Kolb Road |
| Crosses | Drainageway |
| Coordinates | 32.09873, -110.84112 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 3.9 ft (1.2 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 78.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,191 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 08893 |