W Watersville Road over Is 70
Fair Condition54 years old1,639 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.16 Mile North Of Md 144 |
| Carries | W Watersville Road |
| Crosses | Is 70 |
| Coordinates | 39.35355, -77.12138 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 253.0 ft (77.1 m) |
| Max Span | 124.0 ft (37.8 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 1110.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,639 (1994) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130084010 |