Md 94 over Is 70
Fair Condition52 years old7,450 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.40 Mile N Of Md 144a |
| Carries | Md 94 |
| Crosses | Is 70 |
| Coordinates | 39.34223, -77.07158 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 285.1 ft (86.9 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 1251.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,450 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130094010 |