Bantam Road over Julian Wash
Fair Condition41 years old210 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Pima |
| Location | 0.5 Mi E Palo Verde Road |
| Carries | Bantam Road |
| Crosses | Julian Wash |
| Coordinates | 32.15769, -110.91498 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 421.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 210 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 08896 |