Md 32 over Riv RD Csx Patapsco Riv
Good Condition23 years old19,240 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | On Carroll County Line |
| Carries | Md 32 |
| Crosses | Riv RD Csx Patapsco Riv |
| Coordinates | 39.36205, -76.96726 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 285.1 ft (86.9 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 1268.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,240 (2009) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130157010 |