Md 290 over Chester River
Fair Condition75 years old2,011 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Kent |
| Location | On Queen Annes Co Line |
| Carries | Md 290 |
| Crosses | Chester River |
| Coordinates | 39.24456, -75.92465 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 367.1 ft (111.9 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 1063.0 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,011 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000140013010 |