SR 67 over Branch
Good Condition74 years old2,940 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Morgan |
| Location | 7 Mi N Jct SR 67 & SR 69 |
| Carries | SR 67 |
| Crosses | Branch |
| Coordinates | 34.37333, -86.64667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 54.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,940 (2023) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004409 |