Md 28 over Little Monocacy River
Fair Condition101 years old5,050 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Montgomery |
| Location | 1.86 Miles E Of Fred Co |
| Carries | Md 28 |
| Crosses | Little Monocacy River |
| Coordinates | 39.20874, -77.43242 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 100.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,050 (2009) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 100000150001010 |