Md 28 over Csxt Wmata Ramp
Fair Condition45 years old27,020 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Montgomery |
| Location | 0.19 Mile West Of Md 911 |
| Carries | Md 28 |
| Crosses | Csxt Wmata Ramp |
| Coordinates | 39.08057, -77.14204 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 313.0 ft (95.4 m) |
| Max Span | 104.0 ft (31.7 m) |
| Deck Width | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Area | 2614.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,020 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000150006010 |