US 29 over Northwest Branch
Fair Condition106 years old67,927 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Montgomery |
| Location | 0.27 M S Of Lockwood DR |
| Carries | US 29 |
| Crosses | Northwest Branch |
| Coordinates | 39.03011, -77.00611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 51.5 ft (15.7 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 96.5 ft (29.4 m) |
| Deck Area | 461.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 (reconstructed 1961) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 67,927 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000150009010 |