US 29 over Sligo Creek
Fair Condition90 years old55,302 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Montgomery |
| Location | 0.14 M S Of Franklin AVE |
| Carries | US 29 |
| Crosses | Sligo Creek |
| Coordinates | 39.00745, -77.02047 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 101.4 ft (30.9 m) |
| Deck Area | 216.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 1972) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55,302 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000150010010 |