Md 97 over Reddy Branch
Fair Condition99 years old10,740 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Montgomery |
| Location | 2.89 Miles S Of Md 650 |
| Carries | Md 97 |
| Crosses | Reddy Branch |
| Coordinates | 39.18156, -77.06176 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 68.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1927 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,740 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000150012010 |