Md 650 over Sligo Creek
Fair Condition91 years old33,100 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Montgomery |
| Location | 0.43 Mile North Of Md 410 |
| Carries | Md 650 |
| Crosses | Sligo Creek |
| Coordinates | 38.98052, -76.98949 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 96.8 ft (29.5 m) |
| Deck Area | 584.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 33,100 (2012) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000150013010 |