Md 115 over North Br Of Rock Creek
Fair Condition109 years old16,981 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Montgomery |
| Location | 0.29 M E Of Grist Mill DR |
| Carries | Md 115 |
| Crosses | North Br Of Rock Creek |
| Coordinates | 39.11768, -77.10135 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 34.4 ft (10.5 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 150.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1917 (reconstructed 1970) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,981 (2013) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000150016010 |