Md 650 over Hawlings River
Fair Condition97 years old7,660 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Montgomery |
| Location | 1.88 Miles N Of Md 108 |
| Carries | Md 650 |
| Crosses | Hawlings River |
| Coordinates | 39.17449, -77.02141 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 111.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,660 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 100000150017010 |