Md 117 over Bucklodge Branch
Fair Condition94 years old5,572 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Montgomery |
| Location | 3.12 Miles North Of Md 28 |
| Carries | Md 117 |
| Crosses | Bucklodge Branch |
| Coordinates | 39.18810, -77.34187 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 94.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1932 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,572 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 100000150018010 |