Md 121 over Little Seneca Lake
Fair Condition42 years old3,571 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Montgomery |
| Location | 0.39 Mile North Of Md 117 |
| Carries | Md 121 |
| Crosses | Little Seneca Lake |
| Coordinates | 39.31681, -77.52495 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 537.1 ft (163.7 m) |
| Max Span | 200.1 ft (61 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 2357.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,571 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000150021010 |