Md 182 over Batchellors Run
Fair Condition95 years old9,850 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Montgomery |
| Location | 0.391 Mile South Of Md 28 |
| Carries | Md 182 |
| Crosses | Batchellors Run |
| Coordinates | 39.11540, -77.03679 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 82.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,850 (2018) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000150023010 |