HWY Cedar RD over Water Ten Mile River
Good Condition48 years old143 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Bristol |
| Location | .1 Mi E Of Clifton ST |
| Carries | HWY Cedar RD |
| Crosses | Water Ten Mile River |
| Coordinates | 41.96091, -71.30757 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 99 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 143 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N160233LUMUNNBI |