HWY Murphy ST over Water Sucker Brook
Good Condition11 years old300 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 500 From Int. King ST |
| Carries | HWY Murphy ST |
| Crosses | Water Sucker Brook |
| Coordinates | 42.29298, -72.12080 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 44.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N17006BWFMUNNBI |