Old US 80 over Hassayampa River
Fair Condition33 years old1,436 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | E/ Salome HWY |
| Carries | Old US 80 |
| Crosses | Hassayampa River |
| Coordinates | 33.34813, -112.72229 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 482.9 ft (147.2 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Area | 3503.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,436 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09999 |