Dysart RD over Dysart Drain
Fair Condition31 years old9,710 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 0.5 Mi N Jct Glendale AVE |
| Carries | Dysart RD |
| Crosses | Dysart Drain |
| Coordinates | 33.54370, -112.34130 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Area | 586.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,710 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10000 |