HWY Whitney ST over Rr Csx
Poor Condition40 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .5 Mi S Of Solomn Pd RD |
| Carries | HWY Whitney ST |
| Crosses | Rr Csx |
| Coordinates | 42.34968, -71.63558 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 225.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 3 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N2000622CDOT634 |